Ako zvládnuť napísať seminárku

March 19, 2018


Je tomu už pár mesiacov čo som dokončila univerzitu, ale nič to nemení na tom, že som seminárne práce (alebo eseje) písala ako o dušu. Preto sa chcem s tebou podeliť o pár rád, ktorých som sa držala pri písaní prác. Možno ti to pomôže a zistíš, že seminárky a eseje už nie sú povinné zlo :)
Možno sa ti tieto body budú zdať ako "samozrejmosť", ale verím, že je mnoho ľudí, ktorí na výške iba začínajú a nevedia čo a ako a takisto sú aj ľudia, ktorí študujú a ešte poriadne nevedia "ako na to".

1. Niečo si o tej téme prečítaj

Vždy je dobré zistiť si o danej téme niečo viac. Aj keď si možno myslíš, že vieš dosť, nemusí to byť pravda. Stále sa nájde niečo o čom si nepočul/a a je dobré rozšíriť si obzory. Čítanie materiálov a publikácií úzko súvisí s bodom č. 2.

2. Zisti, na čo konkrétne sa chceš zamerať

Profesor ti zadá tému a väčšinou to nebýva úplne zreteľné (ak ti dá niečo konkrétne, máš vyhraté). Preto je dôležité zistiť si, na čo určité z tej témy sa chceš zamerať. Takto sa ti zúži výber a si o krok bližšie k dokončeniu práce. Už sa nebudeš stresovať, že nevieš kde začať.

3. Sprav si štruktúru

Spíš si najdôležitejšie body, ktorým sa chceš v práci venovať a takisto si ich aj “ulož” tak, v akom poradí ich chceš mať. Budeš mať aspoň vizuálnu predstavu o tom, ako práca bude vyzerať.

4. Píš stred - úvod a záver nechaj na koniec

Niektorí ľudia píšu úvod ako prvý a podľa neho píšu. To ja neviem. Prečo? Pretože pokiaľ nemám spísanú prácu, ako môžem vedieť čo bude v úvode a závere? Ak si správíš úvod ako prvý, bude ťa to veľmi obmedzovať a budeš sa snažiť držať sa ho. Zabudni na to a píš stred.

Tieto kroky som sa snažila dodržiavať a veľmi mi uľahčovali písanie prác. Nie vždy sa mi chcelo, ale ver mi, že mi to dosť pomohlo.
Aký systém písania máš ty? Podeľ sa o to v komentoch.

Teším sa na teba pri ďalšom článku,
Simona


You Might Also Like

2 komentářů

 1. Ach tie seminárky, pri predstave koľko ma ich čaká ešte tento semester, sa začínam troška báť. Ale super tipy, väčšinu z nich aktívne využívam a zatiaľ sa mi darí :D
  THE NOELA

  ReplyDelete
  Replies
  1. To zvládneš, len si to nenechávaj na poslednú chvíľu :) Ak teda už dopredu vieš, o čom máš písať.
   Držím palce!

   Delete

Ďakujem za tvoj komentár :)