8 vecí, ktoré ťa na Írsku prekvapia

January 08, 2018


Nebudem tu písať omáčky okolo, pretože úprimne ani neviem, čo by som k tomuto viac napísala. Proste, tu je 8 vecí, ktoré ma na Írsku prekvapili a teba možno prekvapia tiež.


Kúrenie

V Írsku poznajú asi 3 druhy kúrenia. Olej, krb a elektrika. 
Olej a elektrika vychádzajú asi najdrahšie a preto tu niektorí ľudia majú 13 stupňov v každej jednej izbe. 
Kúrenie drevom vychádza finančne lacnejšie, ale má to svoje nevýhody. Popol, čistenie pece každý deň a pokiaľ si niekde dlho preč, tak jednoducho budeš mať v dome zimu. Nikto za teba ten krb nezapáli a nevyhreje ti dom...a to nehovorím o vode, ktorá sa tiež ohrieva ohňom. Takže, žiadny oheň = žiadne teplo a teplá voda.

Elektrika

Je tu naozaj drahá. Ale páči sa mi, že tu nemusíme platiť účty za elektriku, ale v byte máme taký prístroj, do ktorého si dobijeme kredit a presne vieme, koľko nám ostáva a takisto aj koľko míňame. 
Ale ak chceš, môžeš tu platiť klasické účty ako na Slovensku. My sme zistili, že takto sa nám to páči viac.
A čo sa nám ešte páči je to, že od polnoci do 7.00 hodín ráno je tu elektrina o polovicu lacnejšia.

Zástrčky v kupeľni nenájdeš

To ma asi prekvapilo najviac. Keď si chceš nabiť elektrickú zubnú kefku, alebo vyfénovať vlasy, musíš to urobiť v inej izbe (ja som bola zvyknutá robiť tieto veci v kúpeľni). No hľadaním zástrčky v kúpeľni som strávila asi 10 minút života, ktoré mi už nikto nevráti :D

Vlhkosť a plesne

Vždy a všade. V každom dome je vlhko, takže odsávače vlhkosti tu sú horúcim zbožím a má ho asi každý. Ako aj plesne. Tie tiež nájdete v každom jednom dome a byte, pretože je tu proste tak vlhko. A na dlho sa ich nezbavíte. Vždy sa vrátia.

Poistka na auto

Chceš auto? Vysmejem ťa už teraz. Máš 3000€? Nie? No tak máš smolu.
Asi toľko tu vychádza poistka na jedného človeka, ktorý má pod 25 rokov. Prečo? Pretože tu si nepoisťuješ auto ako na Slovensku, ale osobu, ktorá v aute jazdí. Samozrejme, že čím máš vyšší vek a viac skúseností a bonusových bodov, máš tu poistku lacnejšiu a lacnejšiu..ale aj tak. Dať 3000€ za poistenie je absurdné.
A ďalšia blbosť (podľa mňa) je, že na seba nemôžeš mať napísané viac ako jedno auto. V iných autách môžeš byť pripostený/á ako spolujazdec, ale ty proste nemôžeš vlastniť viac ako jedno auto.
Čo asi robia bohatí ľudia, ktorí vlastnia aj 5 áut???


Doprava je drahá...ak vôbec nejaká je

Za jazdu vlakom za cca 20 km zaplatíš 8,20€ a 7,50€ keď ideš autobusom. To, že si v pohode meškajú aj 30 minút je normálne. To ani nebudem komentovať. Takže, keď si to tak vezmeš, tak si prinútený/á mať tu auto a platiť drahú poistku.

Jedlo 

Vegánske a vegetariánske jedlo tu nie je problém zohnať. To sa mi veľmi páči. V každých potravinách nájdeš veľa takýchto výrobkov za normálne ceny, čo by som prijala aj na Slovensku. Na Slovensku musíš ísť (väčšinou) do špeciálneho bio obchodíku.

Ľudia

Írov zbožňujem. Tak milých a ochotných ľudí som ešte nestretla. Prídeš do obchodu a nikto sa na teba nemračí. Naopak. Oni sa usmievajú a ešte aj pozdravia. Toto by sa každý jeden Slovák mohol naučiť. Tiež ich tá práca určite vždy nebaví a taktiež niekedy majú zlé dni, ale nedávajú to pocítiť zákazníkom tak, ako to majú vo zvyku robiť predavačky na Slovensku (obrovská česť výnimkám, pretože ich je až príliš málo).

Týmto článkom chcem povedať, že iný kraj, iný mrav má na sebe obrovský kus pravdy. Chcela som iba poukázať na to, aké rozdiely sme si s priateľom všimli že sú medzi životom na Slovensku a životom v Írsku.
Čo na to hovoríš? 

Teším sa na teba pri ďalšom článku,
Simona


You Might Also Like

6 komentářů

 1. :D ach niektore casti velmi pobavili ja som sa podobne citila v UK v niektorych ohladoch napriklad v kureni ktore je tam neskutocne drahe a tak ej 15 stupnov v izbe uplne normalna zalezitost haha
  Ivana xx

  ReplyDelete
  Replies
  1. S tým kúrením ma akože odrovnali úplne :D :D

   Delete
 2. V Irsku a ani v Británii jsem nikdy nebyla. Ale slyšela jsem od spousty lidí, co tam byli nebo tam dokonce žijí, jak je tam draho, větrno a zima :-) po tom všem mě to popravdě ani neláká, ale asi to nebude tak zlé, protože by tam nikdo nejezdil :-)
  All my cosmetics

  ReplyDelete
  Replies
  1. práveže počasie je tu podľa mňa krajšie a viac ustálenejšie než na Slovensku. Aj zimné obdobie tu znášam lepšie, pretože tá zima je tu taká vlhká. Ale tá zima v bytoch je fakt odporná. A pokiaľ nechceš dávať za kúrenie 300-400 Eur mesačne tak trpíš :D

   Delete
 3. Love your post dear ♥
  If you want you can check out my blog.I write about fashion,beauty and lifestyle.Maybe we can follow each other and be great blogger friends !

  http://herecomesajla.blogspot.ba/?m=1

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi, thank you very much :)
   I will definitely check out your blog!

   Delete

Ďakujem za tvoj komentár :)