[SK/EN] Ako cestovať a nestresovať / How to travel and stay calm

August 03, 2016


Je obdobie dovoleniek a okrem nadšenia z cestovania sa toto obdobie spája aj so stresom. Ako ale cestovať a byť v kľude? Tu je zopár mojich tipov, ktoré používam a iba sa mi vyplatili.

  1. Plánuj predčasne.
Výmenu peňazí si určite nenechávajte na poslednú chvíľu. Takisto nezabúdajte na poistenie, ktoré je pri cestovaní veľmi dôležité. Ak máte aj iné vybavovačky, všetko si naplánujte na jeden deň (ak môžete) a potom sa nemusíte stresovať či ste vybavili všetko, čo ste mali. Mne pomáha, keď si napíšem „to-do“ zoznam, kde mám napísané všetko čo musím vybaviť a vyriešiť v ten deň. Takto si môžem vydýchnuť, pretože to najdôležitejšie a najstresovejšie pred dovolenkou mám za sebou. Uvidíte, určite sa vám bude dýchať lepšie keď nebudete stresovať čo všetko ešte musíte stihnúť na poslednú chvíľu.
  1. Organizuj a reorganizuj.
Koľkokrát sa vám stalo, že ste si zbalili plný kufor a nakoniec nevyužili polovicu vecí? Kľudne sa priznajte, tiež som bola taká. Naučila som sa ale baliť si veci, ktoré naozaj využijem. Základom je zbaliť si veci, ktoré sú viacúčelové. Nepotrebujete 4 páry nohavíc a nepotrebujete 4 páry topánok. Stačia vám dvoje kraťase (keby ste si tie jedny zašpinili),  jedny dlhé nohavice a svetrík keby bolo škaredo, jedny elegantnejšie topánky a jedny topánky na pláž. Tričko a spodné prádlo sú iná kategória, pretože tieto veci treba meniť každý deň. Ak idete na 7 dní, tak si zbaľte 5 tričiek, ktoré sa vám budú hodiť ku kraťasom aj dlhým nohaviciam a dve tričká, v ktorých budete cestovať. Takto si zbalíte naozaj všetko potrebné bez toho, aby ste mali plný kufor zbytočných vecí. Ak chcete, môžete si namiesto 2 tričiek zbaliť jedny šaty, ktoré si oblečiete viackrát atď.
Ešte pred cestou si rada outfity naplánujem a uložím na kôpky. Prečo? Takto to už budem mať prichystané a stačí keď to iba hodím do kufra, omylom si to niekam neoblečiem a nezašpiním pred dovolenkou a samozrejme uvidím čo všetko si ešte musím oprať.
  1. Kozmetika naša každodenná.
Poznáte to – chcete si zabaliť kozmetiku, ale uvedomíte si že pred cestou budete potrebovať polovicu vecí. Ja si kozmetiku klasicky zbalím do kozmetickej tašky, ktorú si nechám v kúpeľni, aby som ju ešte mohla použiť a následne zabaliť. Aby som sa vyhla stresovým situáciám, ktoré nastávajú dosť často (Mám všetko? Nezabudla som nič? – o pár hodín na ceste: Sakra, zabudla som si zubnú kefku!), si rada píšem zoznam a pred zbalením do kufra si ho pekne vyškrtávam a takto sa uistím, že mám naozaj všetko.
  1. Malé veci – najdôležitejšie veci.
Toto sú veci, ktoré sú dôležité a pritom na ne často zabúdame. Lieky, nabíjačky a knihy. Tieto veci som sa naučila baliť ako prvé a vyplatilo sa mi to. Najmä tie lieky. Je lepšie mať zbalené presne tie, o ktorých viete že vám pomôžu, než ísť v zahraničí do lekárne a dúfať, že ste si vypýtali správne. Nabíjačky sú kategória sama o sebe. Áno, väčšinou sa mi stane že nabíjačku na foťák ani nepoužijem, ale pre istotu ju budem mať zbalenú než zistiť, že po dvoch dňoch som dofotila. A knihy. Povedzme si úprimne – niekedy je leňošenie na pláži proste nuda. A kniha je vtedy verný priateľ človeka. Čo je ale veľké mínus je fakt, že knihy sú veľké a objemné. Ja som si kúpila čítačku Kindle a nedokážem si ju vynachváliť. Takto mám zo sebou 20 kníh, ktoré zaberajú 2 cm na výšku v kufri.
Ak cestujete ráno, pripravte si raňajky už večer pred tým. Ráno tak budete mať pripravené raňajky a nemusíte sa naháňať a stresovať. Takto sa v kľude a poriadne najete. To isté platí ak cestujete na dovolenku autom. Ak môžete, dajte si veci do auta už večer pred tým. Ráno sa opäť nebudete stresovať.
Toto je zopár tipov, ktoré som zhromaždila počas mojich dovoleniek a dúfam, že niektoré pomôžu aj vám. Ak máte aj vy nejaké tipy, určite mi dajte vedieť!
_________________________________________________________________________________________________

It is the season of going on holidays which is, besides the excitement, connected to a lot of stress. But how to travel and be calm at the same time? Here are some of my tips I use and that work for me every time.
  1. Plan ahead.
If you need to change the currency of your money, do not do it last minute. This applies to insurance and all of other errands, as well. If you can, plan all of your errands and meeting on the same day so you can breath freely and be sure that you have done everything you had to. It helps me when I write down a to-do list – that way I know where I need to go and who I have to see on that day. After this, I can exhale because I am done with the most stressful part of the vacation.
  1. Organize and re-organize.
How often do you pack your suitcase and then never use half of the clothes? I am guilty as charged with this one. I have learnt to pack clothes I really get the use of. You do not need 4 pairs of shorts, you do not need 4 pairs of of shoes, you know? 2 pairs of shorts is enoug, as well as 1 pair of trousers and one cardigan in case it will get cold in the evening. 1 pair of shoes you wear to town and 1 pair of shoes to wear on the beach is enough, trust me. All these clothes I have just mentioned should be universal so every t-shirt goes with them.
Before the trip, I stack my clothes in to piles and I like to plan my outfits, too. This way I can see what I need to wash and what I should not wear out.
  1. Beauty our daily.
You know it – you need to pack your beauty stuff but you still need to use them before the trip. Before the departure, I like to keep my beauty bag with all my products in the bathroom. To avoid stressful situations I like to write down a list of products I need and cross them out of the list once I have put them in my beauty bag.
  1. Those little things.
The things we need and often forget about. Medication, chargers and books. I have learnt to pack these things first. Especially, the medication.
Let´s be honest here. Sometimes, laying on the beach gets boring. That is when the book becomes my best friend. However, their disadvantage is that they are large and bulky. I bought myself a Kindle and cannot stop raving about it. It is just perfect. You have 20 books with you that keeps only 2 cm of the storage.
If you happen to travel in the morning, prepare the breakfast the night before and put  the suitcases in the trunk of your car. This way you can eat in the morning with no stress and enjoy the early morning.
These are just a few of my tips I use everytime I travel. I hope that some of them will help you and do not forget to let me know some of your traveling tips, as well.You Might Also Like

0 komentářů

Ďakujem za tvoj komentár :)