[SK / EN] Prečo som sa rozhodla používať cruelty-free kozmetiku / Why I have decided to use cruelty-free products

May 17, 2017


Vždy som neznášala týranie zvierat a odsudzovala ľudí, ktorí ich týrajú. Ale veď…nie je to testovanie na zvieratách iba iná forma týrania? Je! Tak potom prečo stále používam produkty, ktoré to podporujú?

Čo ak by to bol jeden z mojich kocúrov, alebo náš pes, ktorý by skončil v laboratóriu s vypáleným očkom (a hocičím iným a horším)?
Nejdem vás tu teraz presviedčať a nadávať vám že aj vy musíte používať kozmetiku netestovanú na zvieratách (aj keď, podľa mňa by to bolo lepšie pre obe strany), ale idem vám tu vysvetliť môj postoj k tomu a dúfam, že možno niektorí z vás sa ku mne pripoja. A ak aj nie, nesúdim vás a ani neodsudzujem. Je to naozaj o svedomí a o tom, čo si myslíte že je pre vás lepšie.

Prečo som sa tak rozhodla?

Je to tým, že som videla okolie a mnoho iných ľudí zaoberať sa touto tématikou a tak som sa, prirodzene, začala o ňu zaujímať aj ja. A zistila som, že v dnešnej dobe už proste na výber máme.
Moje svedomie mi už nedovolí kúpiť produkt testovaný na zvieratách.

Veľa ľudí si myslí, že na to, aby mali cruelty-free (a prírodnú + vegan) kozmetiku, museli by si ju vyrábať sami (aspoň teda väčšinu produktov).
Toto je najväčší omyl, aký kedy existoval. Trh sa stále vyvíja a ponuka sa prispôsobuje dopytu.

Čo som si uvedomila aj ja…

Preto aj niektoré veľké spoločnosti sa začínajú meniť na cruelty free. Sú to spoločnosti, ktoré sú vo svete beauty veľmi známe – Marc JacobsStilaSmashbox. A táto kozmetika nemusí byť drahá. Je dostupná v každej cenovej kategórii.

— Stačí iba chcieť. —

Všetky kozmetické produkty, na ktoré si spomeniete, sa už dokážu vyrábať a vyrábajú sa ako cruelty-free. Stačí iba trošku pogúgliť.
Osobne vám odporúčam blog Logical Harmony, ktorá má celý zoznam vegan a cruelty-free kozmetiky, ktorá ten zoznam obnovuje raz za týždeň(!!!), pričom je stále v kontakte so spoločnosťami.

Pre mňa to taktiež znamenalo, že si už nebudem kupovať moje obľúbené značky: YSL, Loccitaine, Estée Lauder, Clinique, MAC… Ale viete čo? Bude to stáť (a stojí to) za to. Je tu však jedno veľké ale… 

S týmto mojim názorom sa asi nezhodne každý, a možno si aj poviete že teda načo to robím, ale ja to tak cítim a chcem.

V minulosti som si kúpila pár produktov, ktoré boli testované na zvieratách.
A tieto produkty domíňam. Nevyhodím ich. Mám na to dva dôvody:
1. Produkty som si už kúpila a tým podporila testovanie na zvieratách. Už sa to nedá vziať späť.
2. Ako študent, som si na ne musela šetriť a stáli ma nemalé peniaze, ktoré by mi bolo ľúto vyhodiť do koša (doslova).
Ale, samozrejme si ich už znova nekúpim.

Ak toto pre vás nie sú dostatočné dôvody, chápem vás a rešpektujem. Ja som sa ale rozhodla takto. Ale znamená to jedno. Už si nekupujem a takto ďalej nepodporujem značky testované na zvieratách.
Ja si stále hovorím, že aj keď som sa tých produktov teda nevzdala EŠTE úplne (tým že domíňam to čo mám), stále som rada, že som sa rozhodla tak ako som sa rozhodla a je to určite krok vpred. Je to určite lepšie, ako úplná ignorácia.
Aký postoj máte vy ku kozmetike testovanej na zvieratách? A ak poznáte, alebo máte blog, ktorý sa takejto kozmetike venuje, určite mi pošlite link 🙂
_______________________________________________________________________________
I have always hated animal abuse and I have always despised people who abuse animal. But…isn’t animal testing just that? Animal abuse? Yes, it is! Then, why do I still use brands that do test on animals?
What if it was one of my cats or our dog that would be left with no eyes, bleeding and dying in the lab?
I am not trying to persuade you to start using cruelty-free beauty products. I am just trying to explain myself. And no, I do not judge you. It is all about your conscience and what you think is the best for you.

Why have I decided to buy cruelty-free beauty products?

Well, mainly because I had been constantly bombarded with this topic and naturally, I became curious. And, to make it short, I found out that when I have a choice (which we all have) I want to choose to be as cruelty-free as possible.
My conscience will not allow me to buy any more beauty products that are not cruelty-free.

A lot of people think that in order to have cruelty-free (and vegan) products they would have to make them by themselves, like DIY and shit.
That is the most epic error ever. The market adapts its supply to the demand.

What I came to realize, too…

That’s why even some bigger beauty companies have become cruelty-free – Marc Jacobs, Stila, Smashbox. But it does not mean that cruelty-free products are pricey. Nope. There are products in every category.
Every product can be made cruelty-free. Just use google and you will see.
Personally, I like the blog called Logical Harmony that has a list of cruelty-free and vegan brands which is updated weekly.

For me, it meant to give up my favorite brands like YSL, Estée Lauder, Clinique, MAC… But you know what? It is worth it! But, there is a but…

I know that this may upset some people or some people won’t understand, which is totally fine…but this is something I want to do.

In the past, I bought a few products that are not cruelty-free.
And I will continue using these products because:
1. I have already bought these products and I have already supported animal testing by doing so.
2. I am a student and so I worked hard to afford those products and I don’t want to throw that money in the bin (literally).
But, of course, I will not re-purchase those products again.

If these are not valid reasons for you, I understand. And I respect your opinion. However, I have made this decision.
And it means one thing. I do not buy brands that test on animals and I will not buy from them in the future.
Even though I still have some products at home that aren’t cruelty-free, I have still made a huge step forward and some progress. It is better than just ignore this.
What do you think about cruelty-free products?

You Might Also Like

0 komentářů

Ďakujem za tvoj komentár :)